آموزش

چگونه موهای سفید را رنگ کنیم؟

چگونه موهای سفید را رنگ کنیم؟

درصد و نحوه توزیع موهای سفید

امروزه اقشار جامعه دائماً تحت‌فشار تبلیغات و آگهی‌های تلویزیونی که بر محسنات جوانی صحه گذاشته و تأکید می‌نمایند، قرار دارند. به همین خاطر افراد بسیاری درصدد دستیابی به راه‌هایی برای جوان‌تر جلوه کردن هستند.

موی سفید می‌تواند یک فاجعه تلقی شود یا یک برکت الهی، قدر مسلم آن‌که موی سفید(خاکستری) موقعیت لازم را برای متقاعد کردن افراد به رنگ‌آمیزی مو فراهم می‌آورد و از این نظر برای متخصصان رنگ مو یک برکت محسوب می‌شود. از سوی دیگر، موی سفید رنگ‌آمیزی مو را با دشواری مواجه می‌سازد زیرا موی سفید زبرتر، دارای کشسانی کمتر و گاهی مجعدتر یا صاف‌تر از دیگر موهای سر می‌باشد.

درصد و نحوه توزیع موهای سفید

همچنین، موی سفید در برابر رنگ‌آمیزی با رنگ‌های شیمیایی مقاوم‌تر است و رعایت اصول خاصی را در رنگ‌آمیزی ایجاب می‌کند. برای پرداختن به موی سفید در بدو امر لازم است که میزان (درصد واقعی) تارهای سفید در مقایسه با موهای رنگی طبیعی روی سر مشخص شود. در وهله بعد شما باید نحوه توزیع موهای خاکستری را روی سر مشخص سازید. در شخصی که دارای 50 درصد تارهای سفید است، احتمال دارد که این تارها به‌طور یکنواخت در سراسر سر پراکنده بوده یا تنها در بخش قدامی سر مستقر باشند. هر یک از این دو، نحوه توزیع، روش فرمولاسیون و رنگ‌آمیزی خاص خود را ایجاب می‌کند. بنابراین ما باید نحوه توزیع تارهای سفید را شناسایی نموده و آن را در کارت سوابق مشتری یادداشت نماییم.

تعیین درصد تارهای سفید

ویژگی‌ها

 

درصد تارهای سفید

اکثر تارها رنگی هستند، تشخیص تارهای سفید دشوار است. بیشتر تارهای سفید در شقیقه‌ها متمرکز هستند. ضمن آنکه در سراسر سر آمیزه‌ای از تارهای رنگی و خاکستری دیده می‌شود.

 

10 تا 30 درصد (حدود 25 درصد)
تعداد تارهای رنگی بیش از تارهای سفید است. تارهای سفید در افرادی که مویی تیره‌رنگ دارند، بهتر از اشخاصی  که مویی روشن دارند مشخص می‌باشند.

 

30 تا 50 درصد (حدود 50 درصد)
تعداد تارهای سفید بیش از تارهای رنگی است. تارهای سفید به‌وضوح دیده می‌شوند و نیازی به بررسی سر نمی‌باشد.

 

50 تا 70 درصد (حدود 75 درصد)
اکثریت را تارهای فاقد رنگ‌دانه تشکیل می‌دهند. معمولاً اکثریت تارهای رنگی باقیمانده در پشت سر قرار دارند.

 

70 تا 90 درصد
عملاً تار رنگی یافت نمی‌شود و رنگ مو به سفیدی می‌گراید.

 

90 تا 100 درصد

 

نکته دیگری که به هنگام رنگ کردن موی سفید باید موردتوجه قرارداد، شناسایی تارهای رنگی است که هنوز سفید نشده‌اند.

شناسایی تارهای رنگی

در بیشتر افراد هنگامی‌که مو به رنگ سفید درمی‌آید تعدادی موهای تیره باقی می‌ماند. هنگامی‌که مو سفید به نظر می‌رسد از مخلوط تارهای سفید و تیره تشکیل ‌شده است. این آمیزه که موهای جوگندمی نامیده می‌شود، برحسب نسبت تارهای رنگین به تارهای غیر رنگین، انواع ته رنگ‌های سفید را پدید می‌آورد. چنین مویی باید ازنظر تراز و ته رنگ، مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد.

برای خرید مواد کراتینه مو کلیک کنید

مراقب باشید که انعکاس تارهای سفید یا خاکستری مجاور تارهای رنگین تأثیری بر قضاوت شما نگذارد. در موارد بسیاری، این امر موجب می‌شود که حتی باتجربه‌ترین متخصص رنگ مو نیز تارهای رنگین طبیعی را تیره‌تر از آنچه که هست بپندارد. چنانچه در قضاوت عمق رنگ طبیعی دچار اشتباه شوید، قادر به جبران ته رنگ‌های موجود در مو نخواهید بود و نتیجه آن، پدید آمدن رنگی کرم‌تر از رنگ مورد انتظار شماست.

چه اتفاقاتی در اثر فرایند سفید شدن رخ می‌دهند؟

هنگامی‌که ملانین وارد ساقه مو می‌شود، بدون رنگ است. سپس ذره رنگ‌دانه ملانین در پوسته ساقه مو جایگزین می‌شود. زمانی که شما موی خاکستری یا سفید (بدون رنگ‌دانه) را با رنگی روشن رنگ‌آمیزی می‌کنید، رنگ‌دانه ملانین به روشی مشابه با ملانین رنگین، منتشر می‌شود. در این حالت رشته مو تضعیف‌شده، کوتیکول تار مو بلند شده و گیسو ته رنگ زرد به خود خواهد گرفت.

موی سفید

نکته دیگری که در رابطه با موی سفید شایان توجه بسیار می‌باشد، همانا رنگ طبیعی مو قبل از سفید شدن است. متخصص رنگ مو باید به این نکته واقف باشد هنگامی‌که موهای مشتری شروع به سفید شدن می‌نمایند، رنگ تارهای رنگین باقیمانده نیز دچار تغییراتی می‌شود. در این شرایط موهای سفید ته رنگ باقیمانده در مو را می‌پوشانند.

مردانساژ

عمل تحریک کردن موهای سفیدی که رشد ریشه آن بیشتر از 2 ماه باشد.

مواد مردانساژ

اکسیدان شماره 2 یا 3 به مقدار cc100. البته این حجم بستگی به جنس مو دارد؛ هر چه جنس مو خشن‌تر باشد باید از اکسیدان قوی‌تری استفاده کرد. (موهای سفید معمولاً خشن‌تر از موهای معمولی است).

اکسیدان شماره 3

طرز کار

ابتدا ریشه مو را به‌وسیله قلم رنگ مو یا پنبه یا اسفنج به مواد گفته‌شده آغشته می‌کنیم سپس روی موها می‌زنیم و پس از 10 تا 15 دقیقه موها را با حوله خشک می‌کنیم.

رنگ کردن ریشه مو

لبته این میزان بستگی به خشنی یا نرمی مو دارد. در عمل «مردانساژ» موها نیاز به آبکشی ندارد و کافی است با یک حوله، آب اضافی موها گرفته شود.

سپس مو را رنگ می‌نماییم. اگر در عمل مردانساژ حساسیتی مشاهده شد مثلاً سر خارش یا سوزش پیدا کرد، مو باید آبکشی شود که بهتر است از آب ولرم استفاده نمود سپس موها را خشک کرده و رنگ کرد. برای رنگ کردن ابتدا از قسمت‌های سفید مو شروع کرده (از جلوی سر) تا به پشت سر برسیم. پس از مدت مکث لازم موها را آبکشی می‌کنیم.

رنگ بعد از مردانساژ را همیشه با اکسیدان ضعیف‌تر یعنی شماره یک 20 حجم یا حتی کمی ضعیف‌تر یعنی نصف اکسیدان 1 را با نصف آب مخلوط می‌کنیم تا اکسیدانی با حجم 3 درصد به دست بیاید.

مردانساژ شامپو

عمل تحریک کردن موهای سفیدی است که از ریشه تا ساقه ادامه داشته باشد (برای موهای طبیعی و موهای که اصلاً رنگ نشده).

مواد موردنیاز

اکسیدان شماره 2 یا 3 (20 یا 30 حجم) به مقدار cc100 به‌اضافه یک پیمانه یا یک قاشق غذاخوری پودر دکلره قوی یا ضعیف، (اگر موها خشن باشد از پودر قوی‌تر استفاده می‌کنیم یا برعکس) و یک در شیشه یا یک قاشق مرباخوری شامپو.

طرز کار

مخلوط این مواد را روی موها ریخته و ماساژ می‌دهیم زمان مکث 10 تا 15 دقیقه است سپس موها را آبکشی و خشک می‌کنیم و روی آن را رنگ می‌زنیم که در این حالت معمولاً از رنگ‌های اصلی استفاده می‌کنیم.

طرز کار

برای موهای سفید حتماً باید از رنگ اصلی استفاده شود اما ممکن است خانمی رنگ اصلی نخواهد و رنگ فانتزی انتخاب نماید در این صورت به نسبت درصد سفیدی، طبق فرمول زیر از رنگ اصلی استفاده می‌کنیم.

پوشش موهای سفید با رنگ‌های فانتزی

  • برای موهایی که حدود 25 درصد سفیدی دارد از رنگ فانتزی و رنگ اصلی هم‌پایه رنگ فانتزی استفاده می‌شود.
  • برای موهای با حدود 50 درصد سفیدی از رنگ اصلی هم‌پایه رنگ فانتزی و رنگ فانتزی به‌علاوه 2 تا 3 سانت «واریاسیون» هماهنگ با رنگ فانتزی استفاده می‌نماییم.
  • اگر موها حدود 75 درصد سفیدی داشت از رنگ فانتزی و رنگ اصلی هم‌پایه رنگ فانتزی به‌علاوه 3 تا 4 سانت واریاسیون هماهنگ با رنگ فانتزی استفاده می‌کنیم.
  • اگر موها 100 درصد سفید بود، تمام رنگ اصلی یک درجه تیره‌تر از رنگ انتخابی به‌علاوه 4 تا 5 سانت واریاسیون هماهنگ با رنگ انتخابی را به کار می‌بریم.

مثلاً برای مشتری که رنگ بلوند تیره زیتونی را انتخاب می‌کند اما موهایش سفیدی زیادی دارد. باید به نسبت درصد سفیدی، رنگ فانتزی را کم و رنگ اصلی را زیاد کنیم یعنی اگر 25 درصد سفیدی داشته باشد رنگ فانتزی و رنگ اصلی به کار می‌بریم. حالا اگر 50 درصد سفیدی داشته باشد، رنگ فانتزی را کمتر و رنگ اصلی را بیشتر به کار می‌بریم.

اگر مویی 100 درصد سفیدی داشته باشد، به‌جای رنگ فانتزی می‌بایستی از رنگ اصلی استفاده کرد و 1 تا 2 درجه رنگ را تیره‌تر انتخاب می‌کنیم یعنی به‌جای بلوند زیتونی تیره از قهوه‌ای روشن طبیعی یا قهوه‌ای متوسط و واریاسیون استفاده می‌نماییم. هر مقدار رنگ فانتزی کمتر شد از واریاسیونی که هماهنگ با رنگ فانتزی انتخاب شده باشد استفاده می‌کنیم تا فانتزی بودن رنگ مشخص شود.

یک نکته درباره رنگ کردن ریشه

وقتی موها سفید می‌شوند، کمترین رویش ریشه‌ها می‌تواند زیبایی موهای شما را خراب کند، به همین دلیل اگر از کسانی هستید که ترجیح می‌دهید خیلی زود به زود فقط ریشه‌ها را رنگ کنید، اول از همه فقط به ریشه رنگ بزنید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد رنگ مو را تا انتهای نوک ساقه بکشید و بعد از چند دقیقه آبکشی کنید. اگر بیشتر موهای‌تان سفید است اول از جلوی سر شروع به رنگ کردن کنید و بعد قسمت‌های دیگر. اگر شقیقه‌ها سفید بودند، اول شقیقه‌ها را رنگ کنید و بعد از پشت سر شروع کنید. در کل هرجا که سفیدی بیشتر بود اول آنجا را رنگ کنید و بعد قسمت‌های دیگر را.

اول آنجا را رنگ کنید و بعد قسمت‌های دیگر را

قدرت اکسیدان‌ها را بشناسید

قدرت اکسیدان که به عنوان تسریع‌کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌کار می‌رود با نتایج مورد نیاز و دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود. اکسیدان 10 Vol رنگ را فقط به‌طور جزئی باز می‌کند، اکسیدان 20 Vol قدرت بازکنندگی و روشن‌کنندگی بالاتری دارد. اکسیدان 30 Vol قدرت روشن‌کنندگی بسیار بالا را با کمترین میزان رنگ دارد. از آنجایی‌که اکسیدان‌های با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاک می‌کند، معمولا توصیه می‌شود از اکسیدان‌های با درجه کمتر از ۳۰ استفاده کنید. آمونیاک هم همین خطر را دارد.

راه‌های رنگ‌گرفتن موهای سفید

اکثر افرادی که موهای‌شان را رنگ می‌کنند با رنگ نگرفتن موهای سفید مواجه هستند اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید موهای‌تان را از سندرم تفلون که مانع رنگ گرفتن موها می‌شود، محافظت کنید.

  1. اول از همه مطمئن باشید که رنگ دائم استفاده می‌کنید، نه موقت یا نیمه‌دائم چون رنگ‌های دائم موادی چون آمونیاک و پروکساید دارند بنابراین به خوبی در ساقه موها نفوذ کرده و در آن نیز باقی می‌مانند.
  2. دقت کنید روی بسته‌بندی رنگ شما عبارت neutral یاnatural نوشته شده باشد، این رنگ‌ها نسبت به رنگ‌های دودی (ash) و طلایی (gold) غلیظ‌تر هستند و بهتر رنگ سفید موهای شما را می‌پوشانند.
  3. بهتر است رنگ‌تان را درون یک کاسه بلور درست کنید و بعد با برس رنگ که موهایی زبر دارد رنگ را به موهای‌تان بزنید، از درست کردن رنگ درون محفظه‌های پلاستیکی که درون خود بسته‌بندی رنگ وجود دارد اجتناب کنید. هرقدر موهای برس رنگ شما زبرتر باشد، بهتر می‌تواند روی موهای سفید را بخراشد تا رنگ درون آن نفوذ کند.
  4. رنگ را به همان اندازه که روی بسته‌بندی نوشته شده‌ است روی موهای‌تان بگذارید حتی کمی بیشتر از آن زمان می‌تواند موجب شود رنگ موها خراب شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *